NextGEN Gallery - en to ja translation catalogue (860 entries)

en:  [<a href="%s">See image gallery at %s</a>]
ja: [<a href="%s">%s の画像ギャラリーを見る</a>]

en: # of columns
ja: 列数

en: %1s tag(s) deleted.
ja: %1s 個のタグが削除されました。

en: %s picture successfully added | %s pictures successfully added
ja[0]: %s の写真が正常に追加されました

en: %s slug(s) edited.
ja: %s 個のスラッグが編集されました。

en: &lt; Prev
ja: &lt; 前へ

en: (Error : Couldn't not find image)
ja: (エラー: 画像が見つかりませんでした)

en: (Error : Couldn't not update data base)
ja: (エラー: データベースを更新できませんでした)

en: (Error : Couldn't not update meta data)
ja: (エラー: メタデータを更新できませんでした)

en: (Hide Customization Options)
ja: (カスタマイズオプションを非表示)

en: (Hide Customization Settings)
ja: (カスタマイズ設定を非表示)

en: (Show Customization Options)
ja: (カスタマイズ オプションを表示)

en: (Show Customization Settings)
ja: (カスタマイズ設定を表示)

en: (optional)
ja: (オプション)

en: 0 images were uploaded
ja: 0 枚の画像がアップロードされました

en: 0 will display all images at once
ja: 0はすべての画像を一度に表示されます

en: 1 image was uploaded successfully.
ja: 1 枚の画像が正常にアップロードされました。

en: 1 image was uploaded successfully. <a href="%s" target="_blank">Manage gallery</a>
ja: 1 枚の画像が正常にアップロードされました。<a href="%s" target="_blank">ギャラリーを管理</a>

en: 90&deg; clockwise
ja: 90度時計回り

en: 90&deg; counter-clockwise
ja: 反時計回りに90度

en: <strong>Bonus:</strong> NextGEN Gallery users get a discount of 20% off regular price
ja: <strong>ボーナス:</strong> NextGEN Gallery ユーザーは、通常価格より 20% 割引になります

en: <strong>Bonus:</strong> NextGEN Gallery users get a discount of 20% off regular price.
ja: <strong>ボーナス:</strong> NextGEN Gallery ユーザーは、通常価格から 20% 割引されます。

en: <strong>Translation by : </strong><a target="_blank" href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-pro/">See here</a>
ja: <strong>翻訳者: </strong><a target="_blank" href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-pro/">こちらをご覧ください</a>

en: A failure occurred
ja: 障害が発生しました

en: Activate Imagify
ja: Imagify を有効にする

en: Add
ja: 追加

en: Add Gallery
ja: ギャラリーを追加

en: Add Gallery / Images
ja: ギャラリー/画像を追加

en: Add Hidden Images
ja: 隠し画像を追加する

en: Add MediaRSS link?
ja: MediaRSSリンクを追加しますか?

en: Add NextGEN Gallery
ja: NextGEN Galleryを追加

en: Add gallery / Upload images
ja: ギャラリーを追加 / 画像をアップロード

en: Add new album
ja: 新しいアルバムを追加

en: Add new gallery
ja: 新しいギャラリーを追加

en: Add new tags
ja: 新しいタグを追加する

en: Add page
ja: ページを追加

en: Add recent or random images from the galleries
ja: ギャラリーから最近の画像やランダムな画像を追加する

en: Add tags
ja: タグを追加

en: Additional Album Displays
ja: 追加のアルバム表示

en: Additional Gallery Displays
ja: 追加のギャラリー展示

en: Adjust Thumbnail Quality?
ja: サムネイルの品質を調整しますか?

en: After images are uploaded, they will be resized to the above dimensions and quality
ja: 画像はアップロード後、上記の寸法と品質にサイズ変更されます

en: After you create and select an album, you can drag and drop a gallery or another album into your new album below.
ja: アルバムを作成して選択したら、ギャラリーまたは別のアルバムを下の新しいアルバムにドラッグ アンド ドロップできます。

en: Album
ja: アルバム

en: Album ID
ja: アルバムID

en: Album creation failed.
ja: アルバムの作成に失敗しました。

en: Album deleted
ja: アルバムを削除しました

en: Album description:
ja: アルバムの説明:

en: Album name:
ja: アルバム名:

en: Album overview
ja: アルバムの概要

en: Album: %s
ja: アルバム: %s

en: Albums
ja: アルバム

en: Albums will link this gallery to the selected page
ja: アルバムはこのギャラリーを選択したページにリンクします

en: All
ja: 全て

en: All galleries
ja: すべてのギャラリー

en: All images
ja: すべての画像

en: All stylesheets must contain a <a href='#' onclick='%s'>file header</a>
ja: すべてのスタイルシートには <a href='#' onclick='%s'>ファイル ヘッダー</a> が含まれている必要があります

en: Allow users to change the roles for other blog authors.
ja: ユーザーが他のブログ作成者の役割を変更できるようにします。

en: Allow users to choose a style for the gallery.
ja: ユーザーがギャラリーのスタイルを選択できるようにします。

en: Allow users to import images folders from the server.
ja: ユーザーがサーバーから画像フォルダをインポートできるようにします。

en: Allow users to upload zip folders.
ja: ユーザーが zip フォルダーをアップロードできるようにします。

en: Allowed characters for file and folder names are
ja: ファイル名とフォルダ名に使用できる文字は

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Alt & Title Text / Description
ja: Alt とタイトルのテキスト / 説明

en: Alt &amp; Title Text
ja: Alt とタイトルテキスト

en: Alt/Title Text
ja: 代替/タイトルテキスト

en: Alt/Title text
ja: 代替/タイトルテキスト

en: Ambassadors
ja: アンバサダー

en: An absolute or relative (to the site document root) file system path
ja: 絶対または相対（サイトのドキュメントルートに対する）ファイルシステムパス

en: An absolute or relative (to the site document root) file system path or an HTTP url
ja: 絶対または相対（サイトのドキュメントルートに対して）のファイルシステムパスまたは HTTP URL

en: An empty or 0 setting will make the gallery full width
ja: 空または0に設定するとギャラリーは全幅になります

en: An entire gallery in a single horizontal row, that requires scrolling sideways for engagement.
ja: ギャラリー全体が 1 列に水平に表示され、関心を引くには横にスクロールする必要があります。

en: An entire gallery in a single vertical column. that requires scrolling vertically for engagement.
ja: ギャラリー全体が 1 つの縦の列に表示されます。関心を引くには縦にスクロールする必要があります。

en: An unexpected error occured.
ja: 予期しないエラーが発生しました。

en: An unexpected error occurred: %s
ja: 予期しないエラーが発生しました: %s

en: Aperture
ja: 絞り

en: Apply
ja: 適用する

en: Are you inserting a Gallery (default), an Album, or images based on Tags?
ja: ギャラリー（デフォルト）、アルバム、タグに基づいた画像を挿入していますか？

en: Ascending
ja: 上昇

en: Attach NextGEN Gallery to Post
ja: NextGEN Galleryを投稿に添付する

en: Authentication Failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Author
ja: 著者

en: Author Position
ja: 著者の立場

en: Authorization Failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Auto Tax Calculations
ja: 自動税金計算

en: Automated Print Fulfillment
ja: 自動印刷フルフィルメント

en: Automated Tax Calculation
ja: 自動税金計算

en: Automated Tax Calculations
ja: 自動税金計算

en: Automatic image resizing failed [%1$s].
ja: 画像の自動サイズ変更に失敗しました [%1$s]。

en: Automatically resize images after upload
ja: アップロード後に画像のサイズを自動的に変更する

en: Automatically watermark images during upload:
ja: アップロード時に画像に自動的に透かしを入れる:

en: Autoplay?
ja: 自動再生しますか？

en: Average
ja: 平均

en: Back
ja: 戻る

en: Back to gallery
ja: ギャラリーに戻る

en: Backup the original images?
ja: 元の画像をバックアップしますか?

en: Blank
ja: 空白

en: Blog Style Gallery
ja: ブログスタイルギャラリー

en: Blogstyle Gallery
ja: ブログスタイルギャラリー

en: Bonus
ja: ボーナス

en: Brian is a professional photographer, author, and educator. He fuses landscape & travel photography with experiential storytelling and practical instructing to help others grow creatively. He is also a Sony Artisan of Imagery, a Zeiss Lens Ambassador, a Formatt-Hitech Featured Photographer, and a member of G-Technology’s G-Team.
ja: ブライアンはプロの写真家、作家、教育者です。風景写真や旅行写真を、体験型のストーリーテリングや実践的な指導と融合させ、他の人の創造性の成長を支援しています。また、ソニーの Artisan of Imagery、Zeiss Lens Ambassador、Formatt-Hitech Featured Photographer、G-Technology の G-Team のメンバーでもあります。

en: Browse images without reloading the page.
ja: ページをリロードせずに画像を閲覧します。

en: Bulk actions
ja: 一括操作

en: By upgrading to NextGEN Pro, you can get access to numerous other features, including:
ja: NextGEN Pro にアップグレードすると、次のようなさまざまな機能にアクセスできるようになります:

en: CLICK TO LEARN MORE:
ja: クリックして詳細をご覧ください:

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera / Type
ja: カメラ / タイプ

en: Cannot connect to the registration server right now. Please try again later.
ja: 現在、登録サーバーに接続できません。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: Cannot write to %s: new galleries cannot be created
ja: %s に書き込めません: 新しいギャラリーを作成できません

en: Caption
ja: キャプション

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリ

en: Certain themes may allow images to flow over their container if this setting is too large
ja: 特定のテーマでは、この設定が大きすぎると画像がコンテナからはみ出すことがあります

en: Change options
ja: オプションを変更する

en: Change style
ja: スタイルを変更する

en: Changes you make to the contents will be saved to
ja: コンテンツに加えた変更は保存されます

en: Cheatin&#8217; uh?
ja: 不正&#8217; uh?

en: Check memory limit
ja: メモリ制限を確認する

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
ja: 権限の設定方法がわからない場合は、このリンクを確認してください:

en: Choose Display
ja: 表示を選択

en: Choose the default style for the galleries.
ja: ギャラリーのデフォルトのスタイルを選択します。

en: Christine famously coined the term WordPress. She is an author, speaker, business coach, and story strategist who specializes in helping creatives celebrate their story online through blogging and social media. When not offering actionable know-how to businesses, she can be found taking long road trips across North America in her Mini Cooper.
ja: クリスティンは、WordPress という用語を作ったことで有名です。彼女は作家、講演者、ビジネス コーチ、ストーリー ストラテジストであり、ブログやソーシャル メディアを通じてクリエイティブな人々がオンラインでストーリーを広めるのを専門としています。企業に実用的なノウハウを提供していないときは、ミニ クーパーに乗って北米を長距離ドライブしています。

en: City
ja: 市

en: Clear image cache
ja: 画像キャッシュをクリア

en: Click "Add New" to create a new page.
ja: 新しいページを作成するには、「新規追加」をクリックします。

en: Click on "Pages" to access your WordPress pages.
ja: 「ページ」をクリックして、WordPress ページにアクセスします。

en: Click on the "NextGEN Basic Slideshow" radio button to select the display type for the gallery.
ja: 「NextGEN 基本スライドショー」ラジオ ボタンをクリックして、ギャラリーの表示タイプを選択します。

en: Click on the NextGEN block to add it.
ja: NextGEN ブロックをクリックして追加します。

en: Click to Close
ja: クリックして閉じる

en: Click to edit
ja: クリックして編集

en: Close
ja: 閉じる

en: Code
ja: コード

en: Colby is a photographer, photo educator, and author specializing in landscape, travel and humanitarian photography. With an audience reaching millions, Colby partners on social influencer marketing campaigns with some of the biggest companies and destinations in the world, including Sony, Samsung, Toshiba, Iceland Naturally, Jordan Tourism Board, Australia.com, Visit California and more.
ja: コルビーは、風景、旅行、人道的写真に特化した写真家、写真教育者、作家です。何百万人もの視聴者を抱えるコルビーは、ソニー、サムスン、東芝、アイスランド ナチュラリー、ヨルダン観光局、オーストラリア ドット コム、ビジット カリフォルニアなど、世界最大規模の企業や観光地と提携してソーシャル インフルエンサー マーケティング キャンペーンを行っています。

en: Completely clear the NextGEN cache of all image modifications?
    
    Choose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.
ja: NextGEN キャッシュからすべての画像変更を完全に消去しますか?
    
    [キャンセル] を選択して停止し、[OK] を選択して続行します。

en: Congratulations! You just created your first gallery. Now let's insert it into the page. Click the "Insert into Page" tab.
ja: おめでとうございます。最初のギャラリーを作成しました。次に、それをページに挿入してみましょう。[ページに挿入] タブをクリックします。

en: Congratulations! You just created your first gallery. You can now click the "Publish" button on the right to publish your page.
ja: おめでとうございます。最初のギャラリーを作成しました。右側の「公開」ボタンをクリックしてページを公開できます。

en: Contact
ja: 接触

en: Continue? This will copy all NextGen 1.x page featured images into the media library.
ja: 続行しますか? これにより、NextGen 1.x ページの注目の画像がすべてメディア ライブラリにコピーされます。

en: Contribute
ja: 貢献する

en: Copied %1$s picture(s) to gallery: %2$s .
ja: %1$s 枚の写真をギャラリー %2$s にコピーしました。

en: Copy image to...
ja: 画像をコピー先...

en: Copy to...
ja: コピー先...

en: Copyright
ja: 著作権

en: Copyright Notice
ja: 著作権に関する通知

en: Could not access file system for gallery (%1$s).
ja: ギャラリー (%1$s) のファイル システムにアクセスできませんでした。

en: Could not connect to FTP to determine path.
ja: パスを決定するために FTP に接続できませんでした。

en: Could not delete image file(s) from disk (%1$s).
ja: ディスク (%1$s) からイメージ ファイルを削除できませんでした。

en: Could not determine FTP path.
ja: FTP パスを特定できませんでした。

en: Could not find album (%1$s).
ja: アルバム (%1$s) が見つかりませんでした。

en: Could not find gallery (%1$s).
ja: ギャラリー (%1$s) が見つかりませんでした。

en: Could not find image file for image (%1$s).
ja: 画像 (%1$s) の画像ファイルが見つかりませんでした。

en: Could not find image file for image (%1$s). Using FTP Upload Method in Multisite is not recommended.
ja: 画像 (%1$s) の画像ファイルが見つかりませんでした。マルチサイトで FTP アップロード方法を使用することはお勧めしません。

en: Could not obtain data for image (%1$s).
ja: 画像 (%1$s) のデータを取得できませんでした。

en: Could not remove image because image was not found (%1$s).
ja: 画像が見つからなかったため、画像を削除できませんでした (%1$s)。

en: Could not remove image from gallery (%1$s).
ja: ギャラリー (%1$s) から画像を削除できませんでした。

en: Country
ja: 国

en: Country code
ja: 国コード

en: Coupons
ja: クーポン

en: Create &amp; select
ja: 作成と選択

en: Create Image failed. %1$s
ja: イメージの作成に失敗しました。%1$s

en: Create a new , empty gallery below the folder
ja: フォルダの下に新しい空のギャラリーを作成します

en: Create a new gallery
ja: 新しいギャラリーを作成する

en: Create new page:
ja: 新しいページを作成:

en: Create new thumbnails
ja: 新しいサムネイルを作成する

en: Creating...
ja: 作成...

en: Credit
ja: クレジット

en: Crop thumbnail
ja: サムネイルを切り抜く

en: Custom
ja: カスタム

en: Customize Display Settings
ja: 表示設定をカスタマイズする

en: Customize thumbnail
ja: サムネイルをカスタマイズ

en: Database error. Could not add gallery!
ja: データベース エラー。ギャラリーを追加できませんでした！

en: Date / Time
ja: 日付 / 時刻

en: Date Created
ja: 作成日

en: Date/Time
ja: 日付/時刻

en: Dedicated customer support and so much more!
ja: 専用のカスタマー サポートなど、さまざまな特典をご用意しています！

en: Deep Linking
ja: ディープリンク

en: Deep engagement for your images through individual image commenting within the Pro Lightbox
ja: プロライトボックス内で個々の画像にコメントすることで、画像への深い関与が得られます

en: Default
ja: デフォルト

en: Default style
ja: デフォルトスタイル

en: Default thumbnail dimensions:
ja: デフォルトのサムネイルのサイズ:

en: Delete
ja: 消去

en: Delete Image Files?
ja: 画像ファイルを削除しますか?

en: Delete Tag
ja: タグを削除

en: Delete image
ja: 画像を削除

en: Delete images
ja: 画像を削除する

en: Delete tags
ja: タグを削除する

en: Deleted user
ja: 削除されたユーザー

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明：

en: Digital Downloads
ja: デジタルダウンロード

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Directory <strong>%s</strong> contains no pictures
ja: ディレクトリ <strong>%s</strong> には画像が含まれていません

en: Directory <strong>%s</strong> doesn&#96;t exist!
ja: ディレクトリ <strong>%s</strong> が存在しません！

en: Directory does not exist.
ja: ディレクトリが存在しません。

en: Dismiss
ja: 却下する

en: Display descriptions
ja: 説明を表示する

en: Display galleries as
ja: ギャラリーの表示

en: Display galleries in feeds
ja: フィードにギャラリーを表示する

en: Display reflection
ja: ディスプレイの反射

en: Display type
ja: 表示タイプ

en: Display watermark
ja: 透かしを表示

en: Displayed gallery does not exist
ja: 表示されたギャラリーは存在しません

en: Do not enqueue FontAwesome
ja: FontAwesomeをキューに入れない

en: Do you need help with NextGEN?
ja: NextGEN に関するサポートが必要ですか?

en: Done! Successfully imported {count} images. <a href="%s" target="_blank">Manage gallery</a>
ja: 完了しました。{count} 枚の画像を正常にインポートしました。<a href="%s" target="_blank">ギャラリーを管理</a>

en: Drag image and ZIP files here or %{browse}
ja: 画像とZIPファイルをここにドラッグするか、%{browse}してください

en: Drag image files here or %{browse}
ja: 画像ファイルをここにドラッグするか、%{browse}

en: EXIF Data
ja: EXIFデータ

en: Ecommerce
ja: 電子商取引

en: Ecommerce and Print Lab functionality
ja: 電子商取引とプリントラボの機能

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Album
ja: アルバムを編集

en: Edit Status
ja: 編集ステータス

en: Edit Tag Slug
ja: タグスラッグを編集

en: Edit gallery
ja: ギャラリーを編集

en: Edit thumb
ja: 編集サムネイル

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Enable AJAX pagination
ja: AJAXページネーションを有効にする

en: Enable Ecommerce?
ja: 電子商取引を有効にしますか?

en: Enable IE8 Web Slices
ja: IE8 Webスライスを有効にする

en: Enable Proofing?
ja: 校正を有効にしますか?

en: Enable breadcrumbs
ja: パンくずリストを有効にする

en: Enable custom CSS
ja: カスタムCSSを有効にする

en: Enable import function
ja: インポート機能を有効にする

en: Enable roles/capabilities
ja: 役割/機能を有効にする

en: Enable style selection
ja: スタイル選択を有効にする

en: Enable upload quota check
ja: アップロードクォータチェックを有効にする

en: Enable zip upload option
ja: ZIPアップロードオプションを有効にする

en: Enter the name of the tag to delete. This tag will be removed from all posts. You can specify multiple tags to delete by separating them with commas.
ja: 削除するタグの名前を入力してください。このタグはすべての投稿から削除されます。削除するタグを複数指定する場合は、カンマで区切ってください。

en: Enter the tag name to edit and its new slug. This will be used in tagcloud links. <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug" target="_blank">Slug definition</a>. You can specify multiple tags to rename by separating them with commas.
ja: 編集するタグ名と新しいスラッグを入力します。これはタグクラウド リンクで使用されます。<a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug" target="_blank">スラッグの定義</a>。カンマで区切ることで、名前を変更するタグを複数指定できます。

en: Enter the tag to rename and its new value.  You can use this feature to merge tags too. Click "Rename" and all posts which use this tag will be updated. You can specify multiple tags to rename by separating them with commas.
ja: 名前を変更するタグとその新しい値を入力します。この機能を使用してタグを結合することもできます。[名前の変更] をクリックすると、このタグを使用するすべての投稿が更新されます。名前を変更するタグを複数指定するには、カンマで区切ります。

en: Enter the tags
ja: タグを入力

en: Error rotating thumbnail
ja: サムネイルの回転エラー

en: Error updating thumbnail
ja: サムネイルの更新中にエラーが発生しました

en: Error while applying watermark to image.
ja: 画像に透かしを適用中にエラーが発生しました。

en: Error while creating thumbnail.
ja: サムネイルの作成中にエラーが発生しました。

en: Error while resizing image.
ja: 画像のサイズ変更中にエラーが発生しました。

en: Error while rotating image.
ja: 画像の回転中にエラーが発生しました。

en: Error. Not enough tags provided to rename or merge.
ja: エラー。名前の変更または結合に必要なタグが足りません。

en: Every %d seconds
ja: 毎%d秒

en: Exclude ?
ja: 除外しますか?

en: Exclude?
ja: 除外しますか?

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Failed to copy images
ja: 画像のコピーに失敗しました

en: Failed to extract images from ZIP
ja: ZIPから画像を抽出できませんでした

en: Failed to move images
ja: 画像の移動に失敗しました

en: Failed to remove album (%1$s).
ja: アルバム (%1$s) を削除できませんでした。

en: Failed to remove gallery (%1$s).
ja: ギャラリー (%1$s) を削除できませんでした。

en: Failed to save modified album (%1$s).
ja: 変更したアルバム (%1$s) を保存できませんでした。

en: Failed to save modified gallery (%1$s).
ja: 変更したギャラリー (%1$s) を保存できませんでした。

en: Fancybox
ja: ファンシーボックス

en: File Content:
ja: ファイルの内容:

en: Filename
ja: ファイル名

en: Film Gallery
ja: 映画ギャラリー

en: Filmstrip Gallery
ja: フィルムストリップギャラリー

en: Fired
ja: 解雇

en: First Image
ja: 最初の画像

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: Fit to Screen
ja: 画面に合わせる

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Flip horizontally
ja: 水平に反転

en: Flip vertically
ja: 垂直に反転

en: Float
ja: フロート

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Focal length
ja: 焦点距離

en: Font Color:
ja: フォントの色:

en: Font Family:
ja: フォントファミリー:

en: Font Size:
ja: フォントサイズ:

en: Format
ja: 形式

en: Frontend Search
ja: フロントエンド検索

en: Full Size
ja: フルサイズ

en: Full-Screen Lightbox
ja: フルスクリーンライトボックス

en: GD is required for generating image thumbnails, resizing images, and generating watermarks
ja: 画像のサムネイルの生成、画像のサイズ変更、透かしの生成にはGDが必要です

en: Gain the ability to add hover capability to galleries. The hover feature includes social sharing, titles, and descriptions. Each can be controlled individually. The hover feature also includes multiple effects, like fade and slide up.
ja: ギャラリーにホバー機能を追加できます。ホバー機能には、ソーシャル共有、タイトル、説明が含まれます。それぞれを個別に制御できます。ホバー機能には、フェードやスライドアップなどの複数の効果も含まれます。

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Galleries per page
ja: ページあたりのギャラリー数

en: Gallery | Galleries
ja[0]: ギャラリー

en: Gallery <strong>%s</strong> successfully created! | Galleries <strong>%s</strong> successfully created!
ja[0]: ギャラリー <strong>%s</strong> が正常に作成されました！

en: Gallery ID
ja: ギャラリーID

en: Gallery IDs, separated by commas.
ja: ギャラリー ID はカンマで区切られます。

en: Gallery Settings
ja: ギャラリー設定

en: Gallery Types
ja: ギャラリーの種類

en: Gallery creation failed for "%1$s"%2$s.
ja: 「%1$s」%2$s のギャラリー作成に失敗しました。

en: Gallery deleted successfully
ja: ギャラリーが正常に削除されました

en: Gallery not found.
ja: ギャラリーが見つかりません。

en: Gallery path
ja: ギャラリーパス

en: Gallery path cannot be under %s directory
ja: ギャラリーのパスは %s ディレクトリの下には置けません

en: Gallery path cannot end with a directory named %s
ja: ギャラリーのパスは %s という名前のディレクトリで終わることはできません

en: Gallery path does not exist and could not be created
ja: ギャラリーパスが存在しないため、作成できませんでした

en: Gallery path must be a sub-directory under the %s directory
ja: ギャラリー パスは %s ディレクトリの下のサブディレクトリである必要があります

en: Gallery path must be located in %s
ja: ギャラリーのパスは %s に配置する必要があります

en: Gallery path:
ja: ギャラリーパス:

en: Gallery paths may not use '..' to access parent directories)
ja: ギャラリーのパスでは、親ディレクトリにアクセスするために「..」を使用することはできません。

en: Gallery successfully created. <a href="%s" target="_blank">Manage gallery</a>
ja: ギャラリーが正常に作成されました。<a href="%s" target="_blank">ギャラリーを管理</a>

en: Gallery title
ja: ギャラリータイトル

en: Gallery width
ja: ギャラリーの幅

en: Gallery:  | Galleries:
ja[0]: ギャラリー:

en: Get 20% Off Now!
ja: 今すぐ20%オフ！

en: Get NextGEN Gallery updates, photography tips, business tips, tutorials, and resources straight to your mailbox.
ja: NextGEN Gallery の最新情報、写真撮影のヒント、ビジネスのヒント、チュートリアル、リソースを直接メールボックスにお届けします。

en: Get NextGEN Pro Now
ja: 今すぐNextGEN Proを入手

en: Get help
ja: ヘルプを受ける

en: Get the most out of NextGEN Gallery by upgrading to Pro and unlocking all the powerful features.
ja: Pro にアップグレードしてすべての強力な機能のロックを解除し、NextGEN Gallery を最大限に活用しましょう。

en: Go
ja: 行く

en: Go big with the Pro Lightbox
ja: プロライトボックスで大きくなろう

en: Good work. Keep making the web beautiful.
ja: 素晴らしい仕事です。これからもウェブを美しくし続けてください。

en: Gorgeous new gallery displays, image protection, full screen lightbox, commenting and social sharing for individual images, proofing, ecommerce, digital downloads, and more.
ja: 魅力的な新しいギャラリー表示、画像保護、フルスクリーン ライトボックス、個々の画像へのコメントとソーシャル共有、校正、電子商取引、デジタル ダウンロードなど。

en: Heading for related images
ja: 関連画像の見出し

en: Headline
ja: 見出し

en: Height
ja: 高さ

en: Height:
ja: 高さ：

en: Hello, this wizard will guide you through creating a NextGEN gallery and inserting it into a page. Click "Next step" to proceed.
ja: こんにちは。このウィザードでは、NextGEN ギャラリーを作成してページに挿入する手順を説明します。[次のステップ] をクリックして続行してください。

en: Hey <strong>%s</strong>, you've created %d NextGEN galleries! Awesome! Could I ask you to give us a 5-star rating really quickly on <a %s>WordPress.org</a>? It helps other WordPress users and motivates us to keep improving. You can also just send us feedback <a %s>here</a>. Thanks! ~ Nathan Singh (founder of Imagely/NextGEN Gallery)
ja: <strong>%s</strong> さん、NextGEN ギャラリーを %d 個作成しましたね。すばらしいですね。<a %s>WordPress.org</a> で、5 つ星の評価をすぐにお願いできますか? 他の WordPress ユーザーの役に立ち、私たちが改善を続けるモチベーションになります。<a %s>こちら</a> からフィードバックを送信することもできます。ありがとうございます! ~ Nathan Singh (Imagely/NextGEN Gallery の創設者)

en: Hide
ja: 隠れる

en: Hover Captions
ja: ホバーキャプション

en: How should related images be matched?
ja: 関連する画像をどのように一致させるべきでしょうか?

en: How will you generate a watermark?
ja: 透かしはどのように生成しますか?

en: How would you like galleries to be displayed?
ja: ギャラリーをどのように表示しますか?

en: I already did
ja: すでにやった

en: IPTC Data
ja: IPTCデータ

en: If pagination is used this option will show all images in the modal window (Thickbox, Lightbox etc.) This increases page load.
ja: ページネーションを使用する場合、このオプションではモーダル ウィンドウ (Thickbox、Lightbox など) にすべての画像が表示されます。これにより、ページの読み込みが増加します。

en: If you close this message, you can also launch the Gallery Wizard at any time from the
ja: このメッセージを閉じると、ギャラリーウィザードをいつでも起動できます

en: If you have problems, please create directory
ja: 問題がある場合はディレクトリを作成してください

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
ja: アスペクト比は無視してください。縦向きのサムネイルは使用しないでください

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails?
ja: アスペクト比を無視して、ポートレートサムネイルは表示しないのですか?

en: Image | Images
ja[0]: 画像

en: Image Commenting
ja: 画像コメント

en: Image Deeplinking
ja: 画像のディープリンク

en: Image Height
ja: 画像の高さ

en: Image ID
ja: 画像ID

en: Image ID:
ja: 画像ID:

en: Image Optimization
ja: 画像の最適化

en: Image Options
ja: 画像オプション

en: Image Proofing
ja: 画像校正

en: Image Protection
ja: 画像保護

en: Image Social Sharing
ja: 画像のソーシャルシェア

en: Image URL:
ja: 画像URL:

en: Image Upload / Processing
ja: 画像のアップロード/処理

en: Image Width
ja: 画像の幅

en: Image crop
ja: 画像の切り抜き

en: Image generation failed
ja: 画像生成に失敗しました

en: Image protection disables the ability for visitors to right-click or drag to download your images in both the gallery display and Pro Lightbox views. It gives you complete freedom to display your work without worry. You can also choose to protect all images sitewide, even outside of NextGEN Gallery.
ja: 画像保護により、ギャラリー表示と Pro Lightbox ビューの両方で、訪問者が右クリックまたはドラッグして画像をダウンロードする機能が無効になります。これにより、心配することなく作品を自由に表示できます。また、NextGEN Gallery 外でも、サイト全体のすべての画像を保護するように選択することもできます。

en: Image quality
ja: 画質

en: Image rotated
ja: 画像を回転しました

en: Image watermark
ja: 画像の透かし

en: Imagely
ja: 画像

en: Imagely Themes
ja: イメージテーマ

en: Images per page
ja: ページあたりの画像数

en: Images per page:
ja: ページあたりの画像数:

en: Images tagged &quot;%s&quot;
ja: 「%s」タグの付いた画像;

en: Imagify Plugin Page
ja: Imagify プラグインページ

en: Imagify Website
ja: Imagify ウェブサイト

en: Imagify has been successfully activated
ja: Imagify が正常に有効化されました

en: Imagify is already activated
ja: Imagifyはすでに有効化されています

en: Import %d image(s)
ja: %d 枚の画像をインポート

en: Import %s images
ja: %s 枚の画像をインポート

en: Import 1 image
ja: 1枚の画像をインポート

en: Import Folder
ja: インポートフォルダ

en: Import Images into NextGen Gallery
ja: NextGenギャラリーに画像をインポートする

en: Import from Media Library
ja: メディアライブラリからインポート

en: Import metadata
ja: メタデータをインポートする

en: Importing gallery
ja: ギャラリーをインポートしています

en: In Progress...
ja: 進行中...

en: Inadequate system permissions to write image (%1$s).
ja: イメージ (%1$s) を書き込むためのシステム権限が不十分です。

en: Infinite Scroll
ja: 無限スクロール

en: Insert Gallery
ja: ギャラリーを挿入

en: Insert Into Page
ja: ページに挿入

en: Install and activate Imagify
ja: Imagifyをインストールして有効化する

en: Interface
ja: インタフェース

en: Interval
ja: 間隔

en: Invalid MediaRSS command
ja: 無効な MediaRSS コマンド

en: Invalid image file. Acceptable formats: JPG, GIF, and PNG.
ja: 無効な画像ファイルです。許容される形式: JPG、GIF、PNG。

en: Invalid request
ja: 不正なリクエスト

en: It is recommended that your images be resized to be web friendly
ja: 画像はウェブに適したサイズにリサイズすることをお勧めします

en: Items per page
ja: ページあたりの項目数

en: Jared is a professional wedding and lifestyle photographer. He also travels the world giving lectures and workshops on photography, lighting, and post-production efficiency and workflow. His interactive style, and attention to detail and craft make him an entertaining and demanding photography instructor.
ja: Jared は、プロのウェディングおよびライフスタイル フォトグラファーです。また、世界中を旅して、写真撮影、照明、ポストプロダクションの効率とワークフローに関する講義やワークショップを行っています。インタラクティブなスタイルと、細部と技術へのこだわりにより、彼は楽しくて要求の厳しい写真インストラクターとなっています。

en: Jeff and Erin are a luxury husband and wife photography team who deeply love each other and their photography clients. They shoot weddings and engagements all over the U.S. and beyond. With three photography businesses that serve different clientele, they have unique insights into business strategies and are passionate about improving the day to day lives of other photographers.
ja: ジェフとエリンは、お互いを深く愛し、撮影クライアントを深く愛する、ラグジュアリーな夫婦の写真撮影チームです。彼らは、米国内外で結婚式や婚約式を撮影しています。異なる顧客層にサービスを提供する 3 つの写真撮影ビジネスを運営する彼らは、ビジネス戦略に関する独自の洞察力を持ち、他の写真家の日々の生活を向上させることに熱心に取り組んでいます。

en: Job could not be added.
ja: ジョブを追加できませんでした。

en: Job execution is locked.
ja: ジョブの実行がロックされています。

en: Job list is empty.
ja: ジョブリストが空です。

en: Job list is finished.
ja: ジョブリストが完成しました。

en: Job list is unfinished.
ja: ジョブリストは未完了です。

en: Keep images in original location. Caution: If you keep images in the original folder and later delete the gallery, the images in that folder might be deleted depending on your settings.
ja: 画像を元の場所に保存します。注意: 画像を元のフォルダーに保存し、後でギャラリーを削除すると、設定によってはそのフォルダー内の画像が削除される可能性があります。

en: Keywords
ja: キーワード

en: L O A D I N G
ja: ロード中

en: Last modified
ja: 最終更新日

en: Launch the Gallery Wizard
ja: ギャラリーウィザードを起動する

en: Lazy Loading
ja: 遅延読み込み

en: Learn more
ja: もっと詳しく知る

en: Least used
ja: 最も使用頻度が低い

en: Leave blank for folder name
ja: フォルダ名は空白のままにしてください

en: Left
ja: 左

en: Legacy
ja: レガシー

en: Legacy (Old) Templates
ja: レガシー（古い）テンプレート

en: Lightbox Effects
ja: ライトボックス効果

en: Lightbox Slideshow
ja: ライトボックススライドショー

en: Lightroom Plugin
ja: Lightroomプラグイン

en: Limit
ja: 制限

en: Link directly to any image on your site with deep linking. Available exclusively in the Pro Lightbox.
ja: ディープ リンクを使用して、サイト上の任意の画像に直接リンクします。Pro Lightbox でのみ利用可能です。

en: Link target
ja: リンク先

en: Link to page:
ja: ページへのリンク:

en: Link to the main image feed
ja: メイン画像フィードへのリンク

en: List of default sizes used for thumbnails and images
ja: サムネイルと画像に使用されるデフォルトサイズのリスト

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Location
ja: 位置

en: Main NextGEN Gallery overview
ja: メイン NextGEN Gallery の概要

en: Main Page (no parent)
ja: メインページ（親なし）

en: Make
ja: 作る

en: Manage Albums | Albums
ja[0]: アルバムの管理

en: Manage Galleries | Manage Galleries
ja[0]: ギャラリーの管理

en: Manage Tags
ja: タグの管理

en: Manage gallery
ja: ギャラリーを管理する

en: Manage gallery > {name}
ja: ギャラリーの管理 > {name}

en: Manage image tags
ja: 画像タグの管理

en: Manage others gallery
ja: 他のギャラリーを管理する

en: Manage tags
ja: タグを管理する

en: Masonry Gallery
ja: 石積みギャラリー

en: Maximize
ja: 最大化

en: Maximize the widget content
ja: ウィジェットのコンテンツを最大化する

en: Maximum # of related images to display
ja: 表示する関連画像の最大数

en: Maximum dimensions
ja: 最大寸法

en: Maximum image count
ja: 最大画像数

en: Maximum number of galleries or sub-albums to appear on a single page
ja: 1 ページに表示されるギャラリーまたはサブアルバムの最大数

en: Maximum number of tags
ja: タグの最大数

en: Media RSS
ja: メディアRSS

en: Meet the Imagely Product Ambassadors
ja: Imagely製品アンバサダーに会う

en: Meet the new series of Genesis child themes by Imagely: gorgeous, responsive image-centric themes for photographers or anyone with visually rich websites.
ja: Imagely による Genesis 子テーマの新シリーズをご紹介します。写真家や視覚的に豊かな Web サイトを持つ人向けの、美しくレスポンシブな画像中心のテーマです。

en: Merge tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objects edited.
ja: タグ「%1$s」を「%2$s」にマージします。%3$s 個のオブジェクトが編集されました。

en: Meta
ja: メタ

en: Meta Data
ja: メタデータ

en: Meta data
ja: メタデータ

en: Milliseconds
ja: ミリ秒

en: Minimize
ja: 最小化

en: Minimize the widget content
ja: ウィジェットのコンテンツを最小化する

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Missing parameters
ja: パラメーターがありません

en: More Videos
ja: その他の動画

en: More on Imagify:
ja: Imagify の詳細:

en: More on why we recommend Imagify:
ja: Imagify を推奨する理由の詳細:

en: Mosaic Gallery
ja: モザイクギャラリー

en: Most popular
ja: 最も人気のある

en: Move image to...
ja: 画像を移動...

en: Move to...
ja: 移動先...

en: Moved %1$s picture(s) to gallery: %2$s .
ja: %1$s 枚の写真をギャラリー %2$s に移動しました。

en: Name
ja: 名前

en: Named one of the Top 10 Wedding Photographers in the World by American Photo magazine, David is a celebrated photographer and educator. He is also a mountain man with a enviable lifestyle: from his base in rural Washington, he travels all over the world teaching workshops, while sharing lessons with 16,000 photographers in the Abstract Canvas Facebook group.
ja: アメリカンフォト誌で世界のトップ 10 ウェディング フォトグラファーの 1 人に選ばれたデイビッド氏は、著名な写真家であり教育者です。また、羨ましいライフスタイルを送る山男でもあります。ワシントン州の田舎を拠点に、世界中を旅してワークショップを指導する一方、Abstract Canvas Facebook グループで 16,000 人の写真家にレッスンを提供しています。

en: Need a quick tutorial?
ja: 簡単なチュートリアルが必要ですか?

en: Network Options
ja: ネットワークオプション

en: Network settings
ja: ネットワーク設定

en: New Gallery
ja: 新しいギャラリー

en: New gallery page ID
ja: 新しいギャラリーページID

en: New tag name(s):
ja: 新しいタグ名:

en: Next
ja: 次

en: Next &gt;
ja: 次へ&gt;

en: Next tags
ja: 次のタグ

en: NextGEN Attach Interface
ja: 次世代アタッチインターフェース

en: NextGEN Basic Compact Album
ja: NextGEN ベーシックコンパクトアルバム

en: NextGEN Basic Extended Album
ja: NextGEN ベーシック拡張アルバム

en: NextGEN Basic ImageBrowser
ja: NextGEN Basic イメージブラウザ

en: NextGEN Basic SinglePic
ja: NextGEN Basic シングルピクチャ

en: NextGEN Basic Slideshow
ja: NextGEN Basic スライドショー

en: NextGEN Basic TagCloud
ja: NextGEN Basic タグクラウド

en: NextGEN Basic Thumbnails
ja: NextGEN Basic サムネイル

en: NextGEN Basic users get a discount of 20% off regular price
ja: NextGEN Basicユーザーは通常価格より20%割引

en: NextGEN Gallery %s is incompatible with this version of NextGEN Pro. Please update NextGEN Pro to version %s or higher to restore NextGEN Pro functionality.
ja: NextGEN Gallery %s はこのバージョンのNextGEN Proと互換性がありません。 NextGEN Proをバージョン%s以上にアップデートして、NextGEN Proの機能を復元してください。

en: NextGEN Gallery & Album Settings
ja: NextGEN ギャラリーとアルバムの設定

en: NextGEN Gallery - Attach To Post
ja: NextGEN Gallery - 投稿に添付

en: NextGEN Gallery : Tables could not created, please check your database settings
ja: NextGEN ギャラリー: テーブルを作成できませんでした。データベースの設定を確認してください

en: NextGEN Gallery and other Imagely products are used by some of the best photographers in the world. Meet some of the Imagely Ambassadors who are putting Imagely and NextGEN Gallery to work professionally.
ja: NextGEN Gallery やその他の Imagely 製品は、世界トップクラスの写真家によって使用されています。Imagely と NextGEN Gallery をプロフェッショナルに活用している Imagely アンバサダーの一部をご紹介します。

en: NextGEN Gallery partners with Imagify for best-in-class image optimization. Compress images to make galleries faster, all while maintaining image quality.
ja: NextGEN Gallery は、クラス最高の画像最適化のために Imagify と提携しています。画像を圧縮してギャラリーを高速化し、画像の品質を維持します。

en: NextGEN Media RSS
ja: NextGEN メディアRSS

en: NextGEN Overview page
ja: NextGEN 概要ページ

en: NextGEN Pro makes it easy to offer exclusive discounts to your clients.
ja: NextGEN Pro を使用すると、顧客に特別割引を簡単に提供できます。

en: NextGEN Slideshow
ja: NextGENスライドショー

en: NextGEN Widget
ja: NextGENウィジェット

en: NextGEN hides its gallery displays in feeds other than MediaRSS. This enables image galleries in feeds.
ja: NextGEN は、MediaRSS 以外のフィードではギャラリー表示を非表示にします。これにより、フィード内の画像ギャラリーが有効になります。

en: NextGen Gallery has degraded functionality because of your PHP version. Please contact your hosting provider or systems admin and ask them for assistance:
ja: NextGen Gallery は PHP バージョンにより機能が低下しています。ホスティング プロバイダーまたはシステム管理者に連絡してサポートを依頼してください:

en: NextGen Gallery has found an issue trying to access the following files or directories. Please ensure the following locations have the correct permissions:
ja: NextGen Gallery は、次のファイルまたはディレクトリにアクセスしようとして問題を検出しました。次の場所に適切な権限があることを確認してください:

en: NextGen Gallery requires the following PHP extensions to function correctly. Please contact your hosting provider or systems admin and ask them for assistance:
ja: :NextGen Gallery が正しく機能するには、次の PHP 拡張機能が必要です。ホスティング プロバイダーまたはシステム管理者に連絡してサポートを依頼してください：

en: No
ja: いいえ

en: No album ID has been provided as parameter
ja: パラメータとしてアルバムIDが指定されていません

en: No album selected
ja: アルバムが選択されていません

en: No album selected!
ja: アルバムが選択されていません！

en: No album was specified to edit.
ja: 編集するアルバムが指定されていません。

en: No directory specified.
ja: ディレクトリが指定されていません。

en: No display type selected
ja: 表示タイプが選択されていません

en: No entities to display for this source
ja: このソースには表示するエンティティがありません

en: No entries found
ja: エントリが見つかりません

en: No exif data
ja: exifデータなし

en: No folder specified
ja: フォルダが指定されていません

en: No galleries have been yet created.
ja: ギャラリーはまだ作成されていません。

en: No gallery
ja: ギャラリーなし

en: No gallery name specified
ja: ギャラリー名が指定されていません

en: No gallery was specified to edit.
ja: 編集するギャラリーが指定されていません。

en: No handler defined for this notice
ja: この通知にはハンドラが定義されていません

en: No image library present, image uploads will fail (%1$s).
ja: 画像ライブラリが存在しないため、画像のアップロードは失敗します (%1$s)。

en: No images selected
ja: 画像が選択されていません

en: No images were uploaded successfully.
ja: 画像は正常にアップロードされませんでした。

en: No legacy page featured images were found.
ja: レガシーページの注目の画像は見つかりませんでした。

en: No meta data saved
ja: メタデータが保存されていません

en: No new slug(s) specified!
ja: 新しいスラッグが指定されていません！

en: No new tag specified!
ja: 新しいタグが指定されていません！

en: No new/old valid tag specified!
ja: 新しい/古い有効なタグが指定されていません！

en: No objects (post/page) found for specified old tags.
ja: 指定された古いタグにオブジェクト (投稿/ページ) が見つかりません。

en: No permissions to browse folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
ja: フォルダーを参照する権限がありません。ページを更新するか、ユーザー アカウントに十分な役割/権限があることを確認してください。

en: No permissions to import folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
ja: フォルダーをインポートする権限がありません。ページを更新するか、ユーザー アカウントに十分な役割/権限があることを確認してください。

en: No permissions to upload images. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
ja: 画像をアップロードする権限がありません。ページを更新するか、ユーザー アカウントに十分な役割/権限があることを確認してください。

en: No picture
ja: 写真なし

en: No slug edited.
ja: スラッグは編集されていません。

en: No space available for image (%1$s).
ja: 画像 (%1$s) 用の空きスペースがありません。

en: No tag deleted.
ja: タグは削除されませんでした。

en: No tag merged.
ja: タグはマージされませんでした。

en: No tag renamed.
ja: 名前が変更されたタグはありません。

en: No tag specified!
ja: タグが指定されていません！

en: No task list was specified.
ja: タスク リストが指定されていません。

en: No valid gallery name!
ja: 有効なギャラリー名がありません！

en: No valid new tag.
ja: 有効な新しいタグがありません。

en: None
ja: なし

en: Nope, maybe later
ja: いいえ、後で

en: Not a valid notice name
ja: 通知名が無効です

en: Not linked
ja: リンクされていません

en: Note : Based on your server memory limit you should not upload larger images then <strong>%d x %d</strong> pixel
ja: 注意: サーバーのメモリ制限に基づいて、<strong>%d x %d</strong> ピクセルより大きい画像をアップロードしないでください

en: Note: Imagify is a third party plugin. It is not built or supported by NextGEN Gallery.
ja: 注意: Imagify はサードパーティのプラグインです。NextGEN Gallery によって構築またはサポートされていません。

en: Note: This limit will not apply to slideshow widgets or random galleries if/when those galleries specify their own image limits
ja: 注: スライドショーウィジェットやランダムギャラリーが独自の画像制限を指定している場合、この制限は適用されません

en: Notice is not dismissible
ja: 通知は却下できない

en: Now click inside the "Galleries" field and select your gallery.
ja: 次に、「ギャラリー」フィールド内をクリックしてギャラリーを選択します。

en: Now click on the "Insert Gallery" button to insert the gallery in your page.
ja: 次に、「ギャラリーを挿入」ボタンをクリックして、ページにギャラリーを挿入します。

en: Now click the "Add Gallery" button to open NextGEN's Insert Gallery Window (IGW).
ja: 次に、「ギャラリーを追加」ボタンをクリックして、NextGEN のギャラリー挿入ウィンドウ (IGW) を開きます。

en: Now click the "Add Gallery" button to open NextGEN's Insert Gallery Window.
ja: 次に、「ギャラリーを追加」ボタンをクリックして、NextGEN のギャラリー挿入ウィンドウを開きます。

en: Now click the "Browse" button and select some images to add to the gallery.
ja: 次に、「参照」ボタンをクリックして、ギャラリーに追加する画像をいくつか選択します。

en: Now click the "Upload Images" tab to add a new gallery.
ja: 「画像をアップロード」タブをクリックして、新しいギャラリーを追加します。

en: Now click the "Upload files" button to begin the upload process.
ja: 次に、「ファイルをアップロード」ボタンをクリックしてアップロードプロセスを開始します。

en: Now click the 'Create & Select' button to create your gallery and upload to it.
ja: 次に、「作成して選択」ボタンをクリックしてギャラリーを作成し、そこにアップロードします。

en: Now click the button to insert a block.
ja: 次にボタンをクリックしてブロックを挿入します。

en: Number of columns to display
ja: 表示する列数

en: Offer digital downloads of your images for free, or with payment using the Ecommerce system. You have complete control over sizes and pricing for every image.
ja: 画像のデジタル ダウンロードを無料で提供したり、E コマース システムを使用して有料で提供したりできます。すべての画像のサイズと価格を完全に制御できます。

en: Offset:
ja: オフセット：

en: Ok, you deserve it
ja: わかった、君はそれに値する

en: One or more "../" in Gallery paths could be unsafe and NextGen Gallery will not delete gallery %s automatically
ja: ギャラリー パス内の 1 つ以上の「../」が安全でない可能性があるため、NextGen Gallery はギャラリー %s を自動的に削除しません

en: Only apply to NextGEN and WordPress images
ja: NextGENとWordPressイメージにのみ適用されます

en: Only apply to NextGEN images
ja: NextGENイメージにのみ適用

en: Only which are listed
ja: リストされているもののみ

en: Only which are not listed
ja: リストにないもののみ

en: Oops! Sorry, but an error occured. This may be due to a server misconfiguration. Check your PHP error log or ask your hosting provider for assistance.
ja: おっと！ 申し訳ありませんが、エラーが発生しました。 サーバーの設定ミスが原因の可能性があります。 PHP エラー ログを確認するか、ホスティング プロバイダーに問い合わせてください。

en: Opacity:
ja: 不透明度:

en: Operation complete. Legacy featured images have been corrected.
ja: 操作が完了しました。以前の注目の画像が修正されました。

en: Operation successful. Please clear your browser cache.
ja: 操作は成功しました。ブラウザのキャッシュをクリアしてください。

en: Original images
ja: オリジナル画像

en: Other
ja: 他の

en: Other Options
ja: その他のオプション

en: Our Review of Image Compression Plugins
ja: 画像圧縮プラグインのレビュー

en: Override image settings
ja: 画像設定を上書きする

en: Override thumbnail settings
ja: サムネイル設定を上書きする

en: Overriding the image settings will create an additional set of images
ja: 画像設定を上書きすると、追加の画像セットが作成されます

en: Overview
ja: 概要

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Overwrite tags
ja: タグを上書きする

en: PHP 5.2 will be deprecated in a future version of NextGEN. Please upgrade your PHP installation to 5.3 or above.
ja: PHP 5.2 は、NextGEN の将来のバージョンでは非推奨になります。PHP インストールを 5.3 以上にアップグレードしてください。

en: PHP 5.3 is required to write EXIF data to thumbnails and resized images
ja: サムネイルやサイズ変更された画像にEXIFデータを書き込むにはPHP 5.3が必要です

en: Page
ja: ページ

en: Page ID
ja: ページID

en: Page Link to
ja: ページリンク先

en: Paid Digital Downloads
ja: 有料デジタルダウンロード

en: Parent
ja: 親

en: Pause on Hover?
ja: ホバー時に一時停止しますか?

en: Percent
ja: パーセント

en: Permalink slug
ja: パーマリンクスラッグ

en: Photos
ja: 写真

en: Picture
ja: 写真

en: Picture tag
ja: 画像タグ

en: Picture tag: %2$l.
ja: 画像タグ: %2$l。

en: Pictures deleted successfully
ja: 写真が正常に削除されました

en: Pixels
ja: ピクセル

en: Place any custom stylesheets in <strong>wp-content/ngg_styles</strong>
ja: カスタムスタイルシートを <strong>wp-content/ngg_styles</strong> に配置します

en: Please ask your hosting provider or system administrator to enable the PHP XML module which is required for image uploads
ja: 画像のアップロードに必要なPHP XMLモジュールを有効にするには、ホスティングプロバイダーまたはシステム管理者に依頼してください

en: Please make a selection to continue
ja: 続行するには選択してください

en: Please note: You can only activate the watermark under Manage Gallery. This action cannot be undone.
ja: 注意: 透かしは「ギャラリーの管理」でのみ有効にできます。この操作は元に戻せません。

en: Position:
ja: 位置：

en: Presort
ja: 事前ソート

en: Preview image:
ja: プレビュー画像:

en: Preview of saved settings:
ja: 保存した設定のプレビュー:

en: Previous
ja: 前の

en: Previous tags
ja: 前のタグ

en: Price Lists
ja: 価格表

en: Pricelists
ja: 価格表

en: Print Fulfillment
ja: 印刷フルフィルメント

en: Pro Lightbox
ja: プロライトボックス

en: Pro Masonry
ja: プロメイソンリー

en: Pro Masonry Gallery
ja: プロメイソンリーギャラリー

en: Pro Mosaic
ja: プロモザイク

en: Pro Mosaic Gallery
ja: プロモザイクギャラリー

en: Pro Tile
ja: プロタイル

en: Pro Tiled
ja: プロタイル

en: Pro Tiled Gallery
ja: プロタイルギャラリー

en: Program tool
ja: プログラムツール

en: Proofing
ja: 校正

en: Protect your images
ja: 画像を保護する

en: Province/State
ja: 州/州

en: Quality:
ja: 品質：

en: Random Images
ja: ランダム画像

en: Random widget cache duration
ja: ランダムウィジェットのキャッシュ期間

en: Recent Images
ja: 最近の画像

en: Recover
ja: 回復する

en: Recover from backup
ja: バックアップから回復する

en: Recover image from backup
ja: バックアップからイメージを復元する

en: Refresh preview image
ja: プレビュー画像を更新

en: Related Images
ja: 関連画像

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Rename Tag
ja: タグ名の変更

en: Renamed tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;
ja: タグ「%1$s」の名前を「%2$s」に変更しました；

en: Replace all existing options and gallery options with their default settings
ja: 既存のオプションとギャラリーオプションをすべてデフォルト設定に置き換えます

en: Requested image with id (%2$s) doesn't exist (%1$s).
ja: 要求された ID (%2$s) の画像は存在しません (%1$s)。

en: Requires NextGEN Pro
ja: NextGEN Proが必要です

en: Reset Options
ja: リセットオプション

en: Reset all options
ja: すべてのオプションをリセット

en: Reset all options to default settings?
    
    Choose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.
ja: すべてのオプションをデフォルト設定にリセットしますか?
    
    [キャンセル] を選択して停止し、[OK] を選択して続行します。

en: Reset settings
ja: 設定をリセット

en: Resize Images to
ja: 画像のサイズを変更する

en: Resize images
ja: 画像のサイズ変更

en: Right
ja: 右

en: Roles & Capabilities
ja: 役割と能力

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate images
ja: 画像を回転する

en: Rotate images clockwise
ja: 画像を時計回りに回転

en: Rotate images counter-clockwise
ja: 画像を反時計回りに回転する

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Options
ja: 保存オプション

en: Save all changes
ja: すべての変更を保存

en: Saved successfully
ja: 保存に成功しました

en: Scan Folder for new images
ja: 新しい画像を探すためにフォルダをスキャンする

en: Search Galleries
ja: ギャラリーを検索

en: Search Images
ja: 画像を検索

en: Search Tags
ja: タグを検索

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221の検索結果;

en: Select
ja: 選択

en: Select &#187;
ja: 選択&#187;

en: Select Gallery
ja: ギャラリーを選択

en: Select View
ja: 表示を選択

en: Select a Gallery
ja: ギャラリーを選択

en: Select a folder to import.
ja: インポートするフォルダーを選択します。

en: Select a name for your gallery.
ja: ギャラリーの名前を選択します。

en: Select a preview image:
ja: プレビュー画像を選択してください:

en: Select album
ja: アルバムを選択

en: Select gallery
ja: ギャラリーを選択

en: Select images
ja: 画像を選択

en: Select one album (click in box to see available albums).
ja: アルバムを 1 つ選択します (ボックスをクリックすると、利用可能なアルバムが表示されます)。

en: Select one or more galleries (click in box to see available galleries).
ja: 1 つまたは複数のギャラリーを選択します (ボックスをクリックすると、利用可能なギャラリーが表示されます)。

en: Select the area for the thumbnail from the picture below.
ja: 下の画像からサムネイルの領域を選択します。

en: Select the area for the thumbnail from the picture on the left.
ja: 左側の画像からサムネイルの領域を選択します。

en: Select the destination gallery:
ja: 保存先のギャラリーを選択してください:

en: Select the lowest role which should be able to access the following capabilities. NextGEN Gallery supports the standard roles from WordPress.
ja: 以下の機能にアクセスできる最も低いロールを選択します。NextGEN Gallery は、WordPress の標準ロールをサポートしています。

en: Select with the mouse the area for the new thumbnail
ja: 新しいサムネイルの領域をマウスで選択します

en: Self
ja: 自己

en: Sell Photos on WordPress with Automated Print Fulfillment! NextGEN Pro is the only WordPress plugin with automatic print lab fulfillment. Ship prints direct to customers with industry-leading professional print labs with zero commissions off the top.
ja: 自動印刷フルフィルメントを使用して WordPress で写真を販売しましょう。NextGEN Pro は、自動印刷ラボ フルフィルメントを備えた唯一の WordPress プラグインです。業界をリードするプロの印刷ラボを使用して、手数料なしでプリントを直接顧客に発送します。

en: Separate picture tags with commas.
ja: 画像タグはカンマで区切ります。

en: Set NextGEN featured image
ja: NextGENの注目画像を設定する

en: Set featured image
ja: 注目画像を設定する

en: Set fix dimension
ja: 固定寸法を設定する

en: Set fix dimension?
ja: 固定寸法を設定しますか?

en: Set watermark
ja: 透かしを設定する

en: Sets an SEO-friendly name to this gallery for URLs. Currently only in use by the Pro Lightbox
ja: このギャラリーの URL に SEO に適した名前を設定します。現在は Pro Lightbox でのみ使用されています

en: Should work if the gallery is bellow the blog.dir
ja: ギャラリーがblog.dirの下にある場合は動作するはずです

en: Show
ja: 見せる

en: Show / hide used galleries
ja: 使用済みのギャラリーを表示/非表示

en: Show Arrows?
ja: 矢印を表示しますか?

en: Show Media RSS icon
ja: メディアRSSアイコンを表示

en: Show Related Images on Posts?
ja: 投稿に関連画像を表示しますか?

en: Show a NextGEN Gallery Slideshow
ja: NextGEN Gallery スライドショーを表示する

en: Show all
ja: すべて表示

en: Show meta data
ja: メタデータを表示

en: Show slideshow link
ja: スライドショーリンクを表示

en: Show the Media RSS link
ja: メディアRSSリンクを表示する

en: Show thumbnail link
ja: サムネイルリンクを表示

en: Shutter
ja: シャッター

en: Shutter Reloaded
ja: シャッターリロード

en: Shutter speed
ja: シャッタースピード

en: Sidescroll Gallery
ja: 横スクロールギャラリー

en: Simplelightbox
ja: シンプルライトボックス

en: Singlepic
ja: シングルピク

en: Size
ja: サイズ

en: Size List
ja: サイズ一覧

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Slideshow link text
ja: スライドショーのリンクテキスト

en: Slug
ja: スラッグ

en: Slug(s) to set:
ja: 設定するスラッグ:

en: Social Sharing
ja: ソーシャルシェアリング

en: Some web hosts' database servers disable or disrupt queries using 'ORDER BY RAND()' which can cause galleries to lose their randomness. NextGen provides an alternative (but not completely random) method to determine what images are fed into 'random' galleries.
ja: 一部の Web ホストのデータベース サーバーは、「ORDER BY RAND()」を使用したクエリを無効にしたり中断したりするため、ギャラリーのランダム性が失われることがあります。NextGen は、「ランダム」ギャラリーにどの画像が送られるかを決定するための代替 (ただし完全にランダムではない) 方法を提供します。

en: Sorry, NextGEN Gallery works only under WordPress %s or higher.
ja: 申し訳ありませんが、NextGEN Gallery は WordPress %s 以上でのみ動作します。

en: Sorry, NextGEN Gallery works only with a role called administrator
ja: 申し訳ありませんが、NextGEN Galleryは管理者という役割でのみ動作します

en: Sorry, you have no access here
ja: 申し訳ありませんが、ここへのアクセスはできません

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
ja: 申し訳ありませんが、割り当てられたスペースを使い果たしました。いくつかのファイルを削除して、さらにファイルをアップロードしてください。

en: Sort Gallery
ja: ギャラリーを並べ替える

en: Sort Tags
ja: タグを並べ替える

en: Sort gallery
ja: ギャラリーを並べ替える

en: Sort in what direction?
ja: どの方向に並べますか?

en: Sort or Exclude Images
ja: 画像を並べ替えるまたは除外する

en: Sort order changed
ja: 並べ替え順序が変更されました

en: Source
ja: ソース

en: Source not compatible with selected display type
ja: ソースは選択したディスプレイタイプと互換性がありません

en: Styles
ja: スタイル

en: Stylesheet URL
ja: スタイルシートのURL

en: Subject
ja: 主題

en: Support for GIF format is missing.
ja: GIF 形式のサポートがありません。

en: Support for JPEG format is missing.
ja: JPEG 形式のサポートがありません。

en: Support for PNG format is missing.
ja: PNG 形式のサポートがありません。

en: Tag
ja: タグ

en: Tag(s) to delete:
ja: 削除するタグ:

en: Tag(s) to match:
ja: 一致するタグ:

en: Tag(s) to rename:
ja: 名前を変更するタグ:

en: Tags
ja: タグ

en: Tags (comma separated list)
ja: タグ（カンマ区切りリスト）

en: Tags changed
ja: タグが変更されました

en: Tags number and slugs number isn't the same!
ja: タグ数とスラッグ数が同じではありません！

en: Tamara Lackey is a renowned professional photographer, speaker, and author. Her authentic lifestyle photography, from children’s portraits to celebrity portraits, is praised within her industry and published internationally. She is a Nikon USA Ambassador, the host of The reDefine Show web series, and the co-founder of the non-profit charitable organization, Beautiful Together, in support of children waiting for families.
ja: タマラ・ラッキーは、著名なプロの写真家、講演者、作家です。子供のポートレートから有名人のポートレートまで、彼女の本物のライフスタイル写真は業界内で高く評価され、国際的に出版されています。彼女は、Nikon USA アンバサダーであり、The reDefine Show ウェブ シリーズのホストであり、家族を待つ子供たちを支援する非営利慈善団体 Beautiful Together の共同創設者でもあります。

en: Text for Media RSS link
ja: メディア用テキスト RSS リンク

en: Text:
ja: 文章：

en: Thank you for subscribing!
ja: ご登録ありがとうございます！

en: Thank you for using NextGEN Gallery!
ja: NextGEN Galleryをご利用いただきありがとうございます!

en: Thanks for installing NextGEN Gallery! Want help creating your first gallery?
ja: NextGEN Gallery をインストールしていただきありがとうございます。初めてのギャラリー作成にサポートが必要ですか?

en: The Lightroom plugin for NextGEN Gallery allows you to automatically create and sync photo galleries from your Adobe Lightroom collections in WordPress.
ja: NextGEN Gallery 用の Lightroom プラグインを使用すると、WordPress で Adob​​e Lightroom コレクションから写真ギャラリーを自動的に作成して同期できます。

en: The Pro Lightbox allows you to display images at full scale when opened. Your visitors will enjoy breathtaking views of your photos on any device. It's customizable, from colors to padding and more. Offer social sharing, deep linking, and individual image commenting. Turn your gallery lightbox view into a slideshow for your visitors. You can customize settings such as auto-playing and slideshow speed.
ja: Pro ライトボックスを使用すると、開いたときに画像をフルスケールで表示できます。訪問者は、どのデバイスでも写真の息を呑むようなビューを楽しむことができます。色からパディングなど、カスタマイズ可能です。ソーシャル共有、ディープリンク、個々の画像へのコメントを提供します。ギャラリー ライトボックス ビューを訪問者向けのスライドショーに変えます。自動再生やスライドショーの速度などの設定をカスタマイズできます。

en: The album ID=%s does not exist.
ja: アルバムID=%sは存在しません。

en: The default setting should be %s
ja: デフォルト設定は%sです

en: The display type that the tagcloud will point its results to
ja: タグクラウドが結果を表示する表示タイプ

en: The duration of time (in minutes) that "random" widget galleries should be cached. A setting of zero will disable caching.
ja: 「ランダム」ウィジェット ギャラリーをキャッシュする期間 (分単位)。 0 に設定すると、キャッシュは無効になります。

en: The gallery ID=%s does not exist.
ja: ギャラリーID=%sは存在しません。

en: The most popular gallery plugin for WordPress and one of the most popular plugins of all time with over 30 million downloads.
ja: WordPressのための最も人気のあるギャラリーのプラグインと3000万以上のダウンロードですべての時間の中で最も人気のあるプラグインの一つ。

en: The most powerful gallery system ever built for WordPress.
ja: WordPress 向けに構築された最も強力なギャラリー システム。

en: The server setting Safe-Mode is on !
ja: サーバー設定のセーフモードがオンになっています！

en: There are no pages to link to
ja: リンクするページがありません

en: These are maximum values
ja: これらは最大値です

en: This does not affect existing thumbnails; overriding the thumbnail settings will create an additional set of thumbnails. To change the size of existing thumbnails please visit 'Manage Galleries' and choose 'Create new thumbnails' for all images in the gallery.
ja: これは既存のサムネイルには影響しません。サムネイル設定を上書きすると、追加のサムネイル セットが作成されます。既存のサムネイルのサイズを変更するには、[ギャラリーの管理] にアクセスし、ギャラリー内のすべての画像に対して [新しいサムネイルを作成] を選択してください。

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
ja: この機能にはインライン フレームが必要です。iframe が無効になっているか、ブラウザがサポートしていません。

en: This is the default path for all blogs. With the placeholder %BLOG_ID% you can organize the folder structure better.
ja: これはすべてのブログのデフォルト パスです。プレースホルダー %BLOG_ID% を使用すると、フォルダー構造をより適切に整理できます。

en: This is the maximum limit of images that NextGEN will restrict itself to querying
ja: これは、NextGENがクエリする画像の最大制限です

en: This request requires an authenticated administrator
ja: このリクエストには認証された管理者が必要です

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail Options
ja: サムネイルオプション

en: Thumbnail crop
ja: サムネイルの切り抜き

en: Thumbnail dimensions
ja: サムネイルのサイズ

en: Thumbnail generation failed.
ja: サムネイルの生成に失敗しました。

en: Thumbnail link text
ja: サムネイルリンクテキスト

en: Thumbnail updated
ja: サムネイルを更新しました

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Tiled Gallery
ja: タイルギャラリー

en: Time Created
ja: 作成時間

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル：

en: Tooltip text for Media RSS link
ja: メディア RSS リンクのツールチップ テキスト

en: Top
ja: トップ

en: Transition Speed
ja: 遷移速度

en: Transition Style
ja: トランジションスタイル

en: Try to apply to all images
ja: すべての画像に適用してみてください

en: Try to apply to all images that link to image files
ja: 画像ファイルにリンクするすべての画像に適用してみてください

en: Type "nextgen" to search for the NextGEN block.
ja: 「nextgen」と入力して、NextGEN ブロックを検索します。

en: Type in a title for your page.
ja: ページのタイトルを入力します。

en: Unable to create directory
ja: ディレクトリを作成できません

en: Unexpected Error
ja: 予期しないエラー

en: Unlock More
ja: さらにロックを解除

en: Unlock More Features
ja: より多くの機能をアンロック

en: Unsorted
ja: 未分類

en: Update
ja: アップデート

en: Update Sort Order
ja: 並べ替え順序の更新

en: Update legacy page featured images
ja: レガシーページの注目画像を更新する

en: Updated Successfully
ja: 更新に成功しました

en: Updated successfully
ja: 更新に成功しました

en: Updating legacy page featured images
ja: 旧ページの注目画像の更新

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: Upgrade to NextGEN Pro
ja: NextGEN Proにアップグレード

en: Upgrade your NextGEN Gallery account
ja: NextGEN Galleryアカウントをアップグレードする

en: Upload Images
ja: 画像をアップロード

en: Upload complete
ja: アップロード完了

en: Upload complete. Great job!
ja: アップロードが完了しました。素晴らしい仕事です!

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
ja: TinyMCEボタン/アップロードタブを使用する

en: Use a legacy template when rendering (not recommended).
ja: レンダリング時にレガシー テンプレートを使用します (非推奨)。

en: Use alternative method of retrieving random image galleries
ja: ランダムな画像ギャラリーを取得する別の方法を使用する

en: Use imagebrowser effect
ja: イメージブラウザ効果を使用する

en: Use the Masonry Gallery in NextGEN Pro
ja: NextGEN ProのMasonry Galleryを使用する

en: Use the Mosaic Gallery in NextGEN Pro
ja: NextGEN Proのモザイクギャラリーを使用する

en: Use the Pro Tiled Gallery in NextGEN Pro
ja: NextGEN ProのProタイルギャラリーを使用する

en: Using Text
ja: テキストの使用

en: Using an Image
ja: 画像の使用

en: Value
ja: 値

en: View
ja: ビュー

en: View Slideshow
ja: スライドショーを見る

en: View Thumbnails
ja: サムネイルを表示

en: View the Masonry Demo
ja: Masonryデモを見る

en: View the Mosaic Demo
ja: Mosaicデモを見る

en: View the Pro Lightbox Demo
ja: プロライトボックスのデモを見る

en: View the Pro Tiled Demo
ja: プロタイルデモを見る

en: Want More Layouts?
ja: もっとレイアウトが欲しいですか?

en: Want even more features
ja: さらに多くの機能が欲しい

en: Want more? Head over to <a href="%s" target="_blank">NextGEN Gallery University on YouTube</a>.
ja: さらに詳しく知りたいですか? YouTube の <a href="%s" target="_blank">NextGEN Gallery University</a> をご覧ください。

en: Want to add a photo proofing process in your WordPress photo galleries? NextGEN Pro adds photo proofing into WordPress to help with your client workflow. The proofing option makes it easy for you and your clients from start to finish.
ja: WordPress フォト ギャラリーに写真校正プロセスを追加したいですか? NextGEN Pro は、WordPress に写真校正機能を追加して、クライアントのワークフローを支援します。校正オプションにより、あなたとクライアントは最初から最後まで簡単に作業できます。

en: Want to do even more with your albums?
ja: アルバムをさらに活用したいですか?

en: Want to do even more with your gallery display?
ja: ギャラリーの表示をさらに充実させたいですか?

en: Want to make your gallery workflow and presentation even better?
ja: ギャラリーのワークフローとプレゼンテーションをさらに改善したいですか?

en: Want to sell your images directly in your WordPress site? NextGEN Pro adds a true image ecommerce system to help you do just that. Accept PayPal, Stripe, and Checks with ease!
ja: WordPress サイトで画像を直接販売したいですか? NextGEN Pro は、まさにそれを実現する真の画像電子商取引システムを追加します。PayPal、Stripe、小切手を簡単に受け入れることができます！

en: Want to sell your images online?
ja: 画像をオンラインで販売したいですか?

en: Warning: your theme or another plugin must provide FontAwesome or your gallery displays may appear incorrectly
ja: 警告: テーマまたは別のプラグインで FontAwesome が提供されていないと、ギャラリーの表示が正しく表示されない場合があります

en: Watermarks
ja: 透かし

en: We cannot display this gallery
ja: このギャラリーを表示できません

en: We have a growing list of video tutorials to get you started. Watch some below or head over to <a href="%s" target="_blank">NextGEN Gallery University on YouTube</a> to see all available vidoes.
ja: 始めるにあたって役立つビデオ チュートリアルのリストがどんどん増えています。以下でいくつか視聴するか、<a href="%s" target="_blank">YouTube の NextGEN Gallery University</a> にアクセスして、利用可能なすべてのビデオをご覧ください。

en: We have integrated NextGEN Pro with Taxjar to calculate accurate sales tax no matter where you and your clients are in the world.
ja: NextGEN Pro と Taxjar を統合し、お客様とお客様のクライアントが世界のどこにいても正確な消費税を計算できるようにしました。

en: We know that you will truly love NextGEN Pro. It has 2,600+ five star ratings and is active on over 900,000 websites.
ja: NextGEN Pro はきっと気に入っていただけるはずです。5 つ星の評価が 2,600 件以上あり、900,000 を超える Web サイトで使用されています。

en: We're sorry, but %s is not available in the lite version of NextGEN Gallery. Please upgrade to NextGEN Pro to unlock these awesome features.
ja: 申し訳ございませんが、%s は NextGEN Gallery のライト バージョンではご利用いただけません。これらの素晴らしい機能をご利用いただくには、NextGEN Pro にアップグレードしてください。

en: Welcome
ja: いらっしゃいませ

en: Welcome to NextGEN Gallery
ja: NextGEN Galleryへようこそ

en: We’ve detected you are running PHP versions 7.0.26 or 7.1.12. These versions of PHP have a bug that breaks NextGEN Gallery and causes server crashes in certain conditions. To protect your site, NextGEN Gallery will not load. We recommend asking your host to roll back to an earlier version of PHP. For details on the PHP bug, see: <a target="_blank" href="https://bugs.php.net/bug.php?id=75573">bugs.php.net/bug.php?id=75573</a>
ja: PHPバージョン7.0.26または7.1.12を実行していることが検出されました。これらのバージョンのPHPには、NextGEN Galleryを壊し、特定の状況でサーバクラッシュを引き起こすバグがあります。あなたのサイトを保護するために、NextGEN Galleryはロードされません。 PHPの以前のバージョンにロールバックするようにホストに依頼することをお勧めします。 PHPバグの詳細については、 <a target="_blank" href="https://bugs.php.net/bug.php?id=75573">bugs.php.net</a> / <a target="_blank" href="https://bugs.php.net/bug.php?id=75573">bug.php?id=75573を</a>参照してください

en: What lightbox would you like to use?
ja: どのライトボックスを使用しますか?

en: What must the lightbox be applied to?
ja: ライトボックスはどのようなものに適用する必要がありますか?

en: What should images be resized to?
ja: 画像のサイズはどのように変更すればよいでしょうか?

en: What stylesheet would you like to use?
ja: どのスタイルシートを使用しますか?

en: What's the default sorting method?
ja: デフォルトの並べ替え方法は何ですか?

en: When active each image in the gallery will link to an imagebrowser display and lightbox effects will not be applied.
ja: アクティブにすると、ギャラリー内の各画像は画像ブラウザ表示にリンクされ、ライトボックス効果は適用されません。

en: When enabled, adds a MediaRSS link to your header. Third-party web services can use this to publish your galleries
ja: 有効にすると、ヘッダーに MediaRSS リンクが追加されます。サードパーティの Web サービスでこれを使用してギャラリーを公開できます

en: When enabled, image files will be removed after a Gallery has been deleted
ja: 有効にすると、ギャラリーが削除された後に画像ファイルも削除されます

en: When enabled, related images will be appended to each post by matching the posts tags/categories to image tags
ja: 有効にすると、投稿のタグ/カテゴリと画像タグを一致させることで、各投稿に関連画像が追加されます

en: When generating thumbnails, what image dimensions do you desire?
ja: サムネイルを生成するとき、どのような画像サイズを希望しますか?

en: When generating thumbnails, what image quality do you desire?
ja: サムネイルを生成するとき、どのような画質を望みますか?

en: When selling images, the only way to do it is with pricelists. No more applying individual products t individual images. Do it the right way, and the easy way, by connecting pricelists to your galleries.
ja: 画像を販売する場合、唯一の方法は価格表を使用することです。個々の画像を個別の製品に適用する必要はもうありません。価格表をギャラリーに接続することで、適切かつ簡単な方法で実行できます。

en: Where galleries and their images are stored
ja: ギャラリーとその画像が保存される場所

en: Where would you like galleries stored?
ja: ギャラリーをどこに保存しますか?

en: Widget that displays Media RSS links for NextGEN Gallery.
ja: NextGEN Gallery のメディア RSS リンクを表示するウィジェット。

en: Width
ja: 幅

en: Width x Height
ja: 幅×高さ

en: Width x height (in pixel)
ja: 幅 x 高さ (ピクセル単位)

en: Width x height (in pixel). NextGEN Gallery will keep ratio size
ja: 幅x高さ（ピクセル単位）。NextGEN Galleryは比率サイズを維持します

en: Width:
ja: 幅：

en: With this stunning display type, you can offer image searching capabilities with smart, powerful filtering based on the tags specified for images in your galleries.
ja: この魅力的な表示タイプを使用すると、ギャラリー内の画像に指定されたタグに基づいて、スマートで強力なフィルタリングを備えた画像検索機能を提供できます。

en: With this stunning display type, you can present your images in a flexible grid. Choose the maximum height for your rows, and their margins, or use the default settings. It will adjust incredibly on all devices.
ja: この素晴らしい表示タイプを使用すると、画像を柔軟なグリッドで表示できます。行の最大の高さと余白を選択するか、デフォルト設定を使用します。すべてのデバイスで驚くほど調整されます。

en: With this stunning display type, you can present your images in a flexible grid. Choose the maximum width for your images, and their padding, or use the default settings. It will adjust incredibly on all devices.
ja: この素晴らしい表示タイプを使用すると、画像を柔軟なグリッドで表示できます。画像の最大幅とパディングを選択するか、デフォルト設定を使用します。すべてのデバイスで驚くほど調整されます。

en: With this stunning display type, you can present your images large with no trouble. Choose the maximum width of the gallery, or let it automate. It will adjust incredibly on all devices.
ja: この素晴らしい表示タイプを使用すると、問題なく画像を大きく表示できます。ギャラリーの最大幅を選択するか、自動化します。すべてのデバイスで驚くほど調整されます。

en: WordPress 5.4 is incompatible with NextGen 1.x page featured images and they must be updated in a bulk process to correct them. This button will launch a background process (with a progress bar) that imports each NextGen image into the Media Library. This process can be resumed if you close the popup window or this browser window.
ja: WordPress 5.4 は NextGen 1.x ページの注目画像と互換性がないため、修正するには一括更新する必要があります。このボタンをクリックすると、各 NextGen 画像をメディア ライブラリにインポートするバックグラウンド プロセス (進行状況バー付き) が起動します。ポップアップ ウィンドウまたはこのブラウザー ウィンドウを閉じると、このプロセスを再開できます。

en: XML is strongly encouraged for safely editing image data
ja: 画像データを安全に編集するにはXMLが強く推奨されます

en: XML is strongly encouraged for safely uploading images
ja: 画像を安全にアップロードするにはXMLが強く推奨されます

en: XMP Data
ja: XMP データ

en: Yes
ja: はい

en: Yes, Please!
ja: はい、お願いします！

en: You are about to start the bulk edit for %s galleries 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
ja: %s ギャラリーの一括編集を開始しようとしています
    
    中止するには「キャンセル」、続行するには「OK」をクリックしてください。

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
ja: %s 枚の画像の一括編集を開始しようとしています
    
    中止するには「キャンセル」、続行するには「OK」をクリックしてください。

en: You could edit this file if it were writable
ja: このファイルは書き込み可能であれば編集できます

en: You do not have the correct permission
ja: 適切な権限がありません

en: You may select files up to %dMB
ja: 最大 %dMB のファイルを選択できます

en: Your images automatically optimized for Open Graph and Twitter Cards and individually shareable from within the Pro Lightbox.
ja: 画像は Open Graph と Twitter カード用に自動的に最適化され、Pro Lightbox 内から個別に共有できるようになります。

en: and the thumbnails directory
ja: サムネイルディレクトリ

en: created
ja: 作成された

en: deleted successfully
ja: 削除されました

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
ja: 存在しません。まずメインのギャラリーフォルダを作成してください

en: is not writeable !
ja: 書き込みできません!

en: of
ja: の

en: proofing
ja: 校正

en: random
ja: ランダム

en: recently added
ja: 最近追加された

en: the Pro Masonry Gallery
ja: プロメイソンリーギャラリー

en: the Pro Mosaic Gallery
ja: プロモザイクギャラリー

en: the Pro Tiled Gallery
ja: プロタイルギャラリー

en: with permission 777 manually !
ja: 権限777で手動で！

en: {count} images were uploaded successfully.
ja: {count} 枚の画像が正常にアップロードされました。

en: {count} images were uploaded successfully. <a href="%s" target="_blank">Manage gallery</a>
ja: {count} 枚の画像が正常にアップロードされました。<a href="%s" target="_blank">ギャラリーを管理</a>
